Open City | Lublin

Festiwal sztuki w przestrzeni miejskiej

Colin Ardley

(Wielka Brytania/Niemcy)

Urodził się w 1954 roku w Aberdeen w Szkocji, mieszka i pracuje w Dreźnie. Jego twórczość obejmuje malarstwo, rzeźbę oraz architekturę. Zajmuje się również działalnością dydaktyczną, m.in. na Uniwersytetach w Manchesterze, Newcastle i Trewirze.

Ukończył Gray’s School of Art przy Uniwersytecie Roberta Gordona w Aberdeen oraz Medlock Fine Arts Centre na Uniwersytecie w Manczesterze.

Colin Ardley tworzy dużych rozmiarów obiekty odwołujące się do tradycji konstruktywizmu i minimalizmu, często są to realizacje architektoniczne w przestrzeni publicznej, innym razem – pozostające na pograniczu malarstwa i rzeźby trójwymiarowe kompozycje (Above and below the horizon, 1994; …Without Measure, 2003). Te ostatnie, przeznaczone na ekspozycje ścienne, skonstruowane są z różnych gatunków papieru oraz drewna i realizowane w seriach. Ich chaotyczna struktura jest tylko pozorem, ponieważ każdy element prac jest precyzyjnie wpisany w całość realizacji.

Centralnym zagadnieniem w twórczości artysty jest przestrzeń. Obiekty i projekty architektoniczne uwzględniają jej dynamikę, a w związku z tym działanie czasu, światła i konkretnego otoczenia. Światło i cień w twórczości Ardleya są integralnym elementem obiektów ściennych oraz aranżacji architektonicznych. Interesuje go również ustalanie relacji pomiędzy obiektami, architekturą a użytkownikiem przestrzeni (Marking Time and Teritory, 2002; Pyramid for Zamość, 2006). Artysta uwzględnia sytuację, w której odbiorca jest integralnym elementem realizacji przestrzennej.

Artysta prezentował swoje prace podczas wielu wystaw indywidualnych, m.in. w Rocket Gallery w Londynie (2002), Galerie Markus Richter w Berlinie (2003), Bows Arts Trust Gallery w Londynie (2006), Kunstverein Rastatt (2008), Semjon Contemporary Galerie für zeitgenössische Kunst w Berlinie (2011), brał także udział w licznych projektach grupowych, w tym Ideal City – Invisible Cities w Zamościu i Poczdamie (2006), Forum Konkrete Kunst w Erfurcie (2009).