Open City | Lublin

Festiwal sztuki w przestrzeni miejskiej

Flo Kasearu

(Estonia)

Urodziła się w 1985 roku w Pärnu w Estonii, mieszka i pracuje w Tallinie. Porusza się w obszarze sztuki wideo, performance’u, akcji społecznych, tworzy obiekty i instalacje. Jej działania odbywają się najczęściej w przestrzeni publicznej.
Studiowała malarstwo oraz fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Tallinie, a także multimedia, w tym szczególnie sztukę wideo i performance, na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie w pracowni Rebecci Horn (2006-2007).

Artystka często podejmuje problematykę tożsamości narodowej, eksplorując zakorzenione w kulturze – zwłaszcza estońskiej – symbole i mity, zwraca także uwagę na indywidualne historie (I Am Dead, 2005; Keep in Touch, 2008; Basic Navigation for Chisinau, 2010). Kasearu interesuje jednocześnie aktualna sytuacja społeczeństwa estońskiego, którą artystka przedstawia i komentuje w rozmaitych realizacjach, od żywych rzeźb przez filmy oraz projekcje wideo po akcje społeczne w przestrzeni publicznej (Artificial Queue, 2010; Unemployment Will Tear Us Apart, 2010). Szczególne miejsce zajmują tutaj zagadnienia, takie jak kryzys gospodarczy, bezrobocie, imigracja, wolność słowa, konsumpcjonizm.

Kasearu interesuje także kwestie bardziej uniwersalne, dotyczące politycznego i ideologicznego kontekstu ludzkiej egzystencji. Aby obnażyć opresyjną naturę medialnego przekazu wykorzystuje i przetwarza jego retorykę, ironicznie odwzorowuje konkretne kampanie reklamowe (Multi Travels, 2007; Freedom Poster, 2008; Best Before is Over, 2010). W obszarze jej zainteresowań znajduje się również sytuacja estońskiego środowiska artystycznego, która staje się pretekstem do ujawnienia sposobów funkcjonowania sztuki we współczesnej rzeczywistości społecznej i politycznej (Houses, Show Your Contents!, 2006; Creative Estonia, 2012). Artystka analizuje także sytuację człowieka, zwłaszcza Estończyka, żyjącego w rzeczywistości obcego kraju, w ten sposób komentuje nie tylko trudną sytuację egzystencjalną, ale również aktualne ekonomiczne realia panujące we wschodniej części Europy (Estonian Dream, 2011).

Osobne miejsce w twórczości Kasearu zajmują obiekty, projekcje wideo oraz instalacje umieszczane w przestrzeni miejskiej, których znaczenie wybrzmiewa dzięki ustanowieniu unikalnej relacji pomiędzy przedmiotem a znaczeniami generowanymi przez otoczenie (Riga Runaway, 2011; A Pool, 2010; O, 2011; Coast to Coast, 2012; Holy High-Tech, 2012).

Flo Kasearu jest laureatką stypendium Ministerstwa Kultury Estonii (2011) oraz zdobywczynią nagrody Köler Prize (2012). Artystka prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych, między innymi w House of Arts w Pärnu (2008), Arthall Gallery w Tallinie (2010) oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie (2012). Brała także udział w wielu projektach międzynarodowych, między innymi w Contemporary Art Festival ART IS KUKU NU UT w Tartu (2010), Urban Installation Festival LIFT 11 w Tallinie (2011), 4. Beaufort Triennale – The Triennial of Contemporary Art by the Sea w Belgii (2012), a także w licznych wystawach grupowych, w tym Living Sculptures w Tallin Art Hall (2005), Provocations and Confrontations. A Perspective on Estonian Art w Muzeum Sztuki Współczesnej w Szczecinie i Muzeum Narodowym w Warszawie (2011), Between Ideology and Identity w Labor Gallery w Budapeszcie (2011), Sense of Place. European Landscape Photography w Centrum Sztuk Pięknych BOZAR w Brukseli (2012).

Więcej o artystce: http://flokasearu.eu/